Dubrownik

Dubrownik

Jednym z chętniej odwiedzanych miast europejskich w Chorwacji jest Dubrownik. W okresie letnim turyści podążają wąskimi uliczkami w celu zaspokojenie potrzeby poznawania i oglądania najwspanialszych zabytków europejskich lub kierują się w stronę plaż, by odpocząć nad Adriatykiem. Oprócz zabytków, Dubrownik słynie z krystalicznie czystej wody i pięknych plaż. Dubrownik stanowi główny ośrodek turystyczny Dalmacji i jednocześnie jest ważnym portem handlowym i pasażerskim. Jest bardzo chętnie wybierany na wakacje w Chorwacji. Uważane za najpiękniejsze chorwackie miasto określane jest mianem „perły Adriatyku”.

Wszystkie najważniejsze zabytki Dubrownika znajdują się w obrębie Starego Miasta. Zwiedzanie możliwe jest tylko na piechotę. Główna ulica Starówki – Placa jest najbardziej reprezentacyjną ulicą Dubrownika. Od rana do wieczora chodzą nią tłumy. Starówka, jednorodna stylistycznie, otoczona jest ogromnym murem obronnym z licznymi bastionami i basztami. Budowane one były w okresie od XIII do XVII wieku. To właśnie dzięki nim miasto nigdy nie zostało zdobyte. Niemal wszystko jest tu zbudowane z kamienia: zarówno domy, jak i ulice. Kamienne są także zabytki, których jest tu naprawdę mnóstwo.

Ze względu na nie, jak i zachowany układ urbanistyczny, Dubrownik ze swym Starym Miastem został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród najznamienitszych zabytków warto wymienić kościoły i klasztory – gotycki klasztor Franciszkanów z XIV wieku, gotycki klasztor Dominikanów z przełomu wieków XIV i XV, renesansowy kościół św. Zbawiciela z XVI wieku, Katedra Wniebowzięcia NMP czy barokowy kościół pw św. Błażeja, patrona miasta. A to tylko niektóre. O tym, że Dubrownik był miastem wielu kultur, świadczą liczne kościoły i cerkiew oraz jedna z najstarszych synagog w Europie, pochodząca z XV wieku. W Dubrowniku znajduje się także najstarsza w Europie apteka, która funkcjonuje od 1317 roku. Wśród turystów bardzo popularne są pałace- Rektorów- niegdyś siedziba władz Republiki Dubrownickiej, a obecnie muzeum, pałac Sponza, w którym dzisiaj mieści się Archiwum Dubrownickie. Na wyspie Lokrum warto zobaczyć ruiny klasztoru benedyktynów oraz francuską twierdzę Fort Royal.

Dubrownik proponuje także bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych, jak sierpniowy Letni Festiwal „Libertas”, podczas którego odbywają się liczne spektakle teatralne i muzyczne. Również w sierpniu ma miejsce Festiwal Bluesa I Jazzu, a w maju swoje święto obchodzi kino na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.

Nie zapomnij odwiedzić wysp Elafiti i Parku Narodowego Mljet.

Dubrownik można odwiedzać o każdej porze roku. Komunikacja zarówno dzięki portowi morskiemu, jak i lotniczemu jest szybka i przyjemna, a panujący tu klimat sprzyja wycieczkom przez cały rok.