Bułgaria – informacje praktyczne

Bułgaria – informacje praktyczne

Transport
Poruszanie się po Bułgarii może być bardzo czasochłonne ze względu na górzysty teren. Ten sam teren górzysty oznacza jednak, że wiele tras są bardzo malowniczych, więc warto pozwolić sobie na przeznaczenie sporej ilości czasu by cieszyć się podróżą. Najszybsze trasy (Sofia-Warna i Sofia-Płowdiw-Burgas) są wyznaczone po relatywnie płaskim terenie. Jeśli nie masz samochodu to najlepiej stosować mieszaninę połączeń autobusowych i kolejowych. Istnieje wiele prywatnych firm prowadzących na głównych trasach usługi ekspresowe nowoczesnymi autobusami. Są to jedne z najbardziej komfortowych i efektywnych usług transportu autobusowego na Bałkanach. Podobnie jak w większości krajów regionu, najtańsze pociągi (pâtnicheski) są bardzo powolne i często dość zaniedbane. Szybkie (barz), ekspresowe pociągi i intercity są bardziej komfortowe i nadal bardzo tanie.

Bułgaria jest powiązana liniami kolejowymi ze wszystkimi krajami sąsiadującymi z wyjątkiem Macedonii. Dwa z klasycznych transeuropejskich szlaków kolejowych przechodzą przez kraj: Belgrad-Sofia-Płowdiw-Stambuł i Bukareszt-Wielkie Tyrnowo-Stambuł. Jeśli naprawdę uwielbiasz podróże pociągiem to istnieje codzienne połączenie pociągiem z Sofii do Moskwy poprzez Bukareszt i Kijów. Podróż trwa 57 godzin. Istnieją międzynarodowe autobusy do Macedonii oraz pozostałych krajów regionu, za wyjątkiem Rumunii.

Język
Jeśli wybierasz się tylko na zwiedzanie wybrzeża Morza Czarnego, to nie powinieneś się zbytnio obawiać o problemy językowe – sporo ludzi porozumiewa się tu bez problemu po angielsku. Jeśli jednak zamierzasz podróżować samodzielnie i to w nieco innych rejonach, warto zapoznać się przed wyjazdem z cyrylicą. Jest to niezwykle pomocne, aby móc rozpoznawać nazwy miast i ulic. Po kilku dniach w Bułgarii rozpoznasz od razu, że „Пловдив” t „Plovdiv”. Poza tym różne wersje niektórych nazw miejscowości pojawiają się w przewodnikach i na znakach drogowych, gdyż nie ma oficjalnych tłumaczeń nazw bułgarskich na alfabet łaciński.

Bardzo duża liczba restauracji posiada menu w języku angielskim, nawet z dala od nadmorskich kurortów, a sporo ludzi młodych i personel mówi po angielsku.

Pieniądze
Waluta Bułgarii to lev (liczba mnoga leva, skrót lv lub лв). Na jeden lev składa się z 100 stotinków. Gotówka jest łatwo dostępna dzięki dużej ilości bankomatów.

Bułgaria jest jednym z najtańszych krajów w Europie (ceny za przykładowe artykuły można sprawdzić tutaj). Jedyną rzeczą, która może nadszarpnąć budżet to zakwaterowanie. Opłaty hotelowe są często wyższe dla cudzoziemców niż mieszkańców i są raczej nieprzewidywalne. W mniej turystycznych miejscach można zapłacić naprawdę sporo za pobyt w hotelu z ery komunistycznej; w bardziej popularnych miejscach hotele oferują komfort, za który faktycznie warto zapłacić żądaną kwotę. W wielu górskich i nadmorskich kurortach dostępne są kwatery prywatne. Nadal powszechne jest dla hoteli obciążanie cudzoziemców wyższymi opłatami niż bułgarskich mieszkańców. Wiele muzeów stosuje także tę zasadę.